Silent Session vybočuje ze zaběhlého proudu

Silent Session vybočuje ze zaběhlého proudu

06.02.2022 - 14:19

Rozhovory

Autor: Petr Hradecký

Silent Session vznikli v roce 2008. Formování základů skupiny můžeme ale datovat až do 80. let, kdy se v šeru undergroundových klubů potkala část dnešních Silent Session v kapele Elevace. Již v té době začaly vznikat první skladby ze společného obdivu ke skupinám Pražský Výběr, Tango, Abraxas nebo zahraničním Black Sabbath, Deep Purple, Led Zeppelin či AC/DC. V roce 2007 se po 20 letech členové Evalence opět sešli a zjistili, že chuť dělat společnou muziku je ani po takové době neopustila. A tak vznikla kapela Silent Session.

Společná touha pro rockovou hudbu vyvrcholila v roce 2008 natočením debutové desky Za zrcadlem ve studiu Propast Petra Jandy. Poté následovaly další desky, jedna bezejmenná a v roce 2015 vyšla deska Poslední na zemi.

S kapelou Silent Session jsem se sešel v jedné hospůdce, abych jim položil několik otázek pro hudební server MuziMax.cz.

Kdo přišel s návrhem založit kapelu a v jakém roce to bylo ? 

Honza: S návrhem jsem přišel já. Silent Session vznikli v roce 2009, ale historie sahá až do hloubky 80. let, kdy se v šeru undergroundových klubů potkala část Silent Session v kapele Elevance. Když se po 20ti letech členové Elevance opět sešli, zjistili, že chuť dělat společně muziku je neopustila, a tak se zrodila kapela Silent Session. Společná touha skládat nové písně vyvrcholila natočením debutové desky ve studiu Propast Petra Jandy, která vyšla v roce 2009.

Je těžké prosadit svojí tvorbu? Jak na to reagují fanoušci, posluchači? 

Honza: Cílem Silent Session není hrát ukázkový rock a naplňovat tradiční očekávání. Silent Session je autentická hudba vycházející ze životních zkušeností členů skupiny, inspirovaná rockem. Hudba skupiny Silent Session je 100% live. Samplů ani nahraných podkladů se nedočkáte. Výsledný nezaměnitelný sound je dílem pouze tří hudebních nástrojů a zpěváka. Máme své věrné fanoušky, o to víc si jich vážíme. Jsou i populárnější kapely s vlastní tvorbou , Hrající tzv. „hospodský rock“. To my neumíme.

Tonda: Diváky zajímá spíš to co znají z médií.  Nejsme  nejmladší kapela a naši vrstevníci dají často přednost pohodlí domova, než jít na živou hudbu. I když je fakt, že v hledišti zahlédneme i mladší tváře.

Radim: Podle mě je to těžké... vzpomínám si, že v době kdy jsem hrál na bicí v David Gore and Louisiana Alley (jižanský rock s americkým zpěvákem D. Gorem) tak nám managerka nějaké jiné kapely strašně moc tvrdila, že když chce někdo prosadit svou autorskou tvorbu (hlavně na koncertech), je třeba také v playlistu mít nějaké ty "známé odrhovačky, třeba i sračky", ale hlavně věci, které lidi znají a pak je možné jim narvat to "naše". Myslím, že je to přesně tak, no minimálně na tom přeci něco je..

Jirka: Vše co vybočuje ze zaběhlého proudu a standartu je asi těžší prosadit...Je fakt že si muziku děláme hodně po svém a texty jsou většinou z našeho života , ale tím spíš doufám, že  se i posluchači v textech najdou , se svými starostmi a radostmi  a v duchu nebo nahlas zanotují s kapelou. Nejvíc nás samozřejmě těší když kotel pod pódiem zapěje refrén s námi, v tom je úžasná energie....

 
Jaké úspěchy máte za sebou?  

Honza: 3 řadová CD: Poslední na Zemi (2015), Silent Session (2010), Za Zrcadlem (2009). Zahráli jsme v eteru…,  v Rádiu Beat a RockZone.

Radim: Uplně si nevybavuji nějaký zásadní úspěch někde na nějaké festivalu nebo podobně. Vím jen, že jsme se cca před rokem drželi vcelku dlouho na dobré pozici v hitparádě na rádiu (nevybavuji si název)  - hitparáda RockZone...nevím jestli je to tak? Já osobně považuji za úspěch každou aktivitu, kde lidi vnímají, že pro ně děláme muziku a že nás to "kurva baví"... Za další úspěch, vyloženě osobní považuji to, že jsem se dostal z vcelku vážného úrazu na kole zhruba týden před námi pořádaným fesťákem KOZA FEST 2020. Museli jsme tehdy požádat i bývalé členy Silent Session, jestli by pomohli. Naštestí jsem se z toho nějak dostal, i když nějaké šrámy na těle i trvalé jsou, i na hlase se to podepsalo....ale dá se s tím žít a i zpívat...to je pro mě důležité. Jinak jsem nadšený a vlastně je to i další velký úspěch, že máme basistu Tondu, kterého se mi podařilo zprostředkovat z naší společné kapely SARAH. Jsem za to strašně rád, na Toníka jsem zvyklý a to je moc fajn. Výborně zapadl do kapely no a o tom to vlastně taky je...

Vystupovali jste někde jako předkapela? a případně s jakými kapelami?

Jirka: Mimo jiné jsme si užili předskok před českou legendou Olympic.To byla velká paráda a věřím že to zase někdy s někým takhle parádně rozjedeme!

 
Jaký máte plány do budoucna?  

Honza: Zahrát si na akcích, kde bude naše hudba přijata většinou diváků. Myslím si, že to tak teď snad je. Další řadová deska…Snad v tomto roce.

Radim: No nyní je to tak, že se snažíme procvičovat a udržovat repec na koncerty a máme rozdělané nějaké věci, které bychom chtěli dát "do kupy" a až bude připravený dostatek materiálu, určitě se pustíme do natáčení nové placky.
 
Zastupujete se sami, nebo máte management ? 

Tonda: Máme management a nabírá to příjemně na obrátkách.  


Jaký hudební nástroje používáte ?   

Honza: Kytary Gibson SG a zakázkové kytary Kobrle. Aparát Hughes Kettner Grangmeister, Marshall JCM 800 (20W verze studio classic). Box 2 x single 12", osazený Celestion V30. Effecty Delay a Chorus od Visual Sound. 

Tonda:  5-ti strunná baskytara Washburn, Aparát : Ampeg SVT 4-PRO, 2x BOX Ampeg  4x10“  , repro  Eminence 4x200 W

Jirka: Bicí soupravu Sonor Designer Maple light, nebo Tama Starclassic bubinga , Hanuš Heřt, Gretsch, nebo vlastní výroby. Činely podle momentální  potřeby Paiste, Zildjian a Ufip. Paličky Bořivoj Rektořík, Pro Mark, Balbex

Radim: Používám na solo zpěv mikrofony SHURE Beta 58A a EV N 96, i-near SHURE a vlastně toho více nepotřebuji. Hraji ještě na bicí nástroje, ale v jiných kapelách...

Děkuji za rozhovor 

Petr Hradecký

 

Fotogalerie

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500