Czech Music Crossroads 2017 představí výběr z české, maďarské, polské a slovenské hudební scény

Czech Music Crossroads 2017 představí výběr z české, maďarské, polské a slovenské hudební scény

12.06.2017 - 20:46

Zprávy

V rámci hudební přehlídky a konference Czech Music Crossroads, která se uskuteční 17. - 18. července v Ostravě, vystoupí čtrnáct uskupení z České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska. Hudební experti i veřejnost tak budou mít již počtvrté možnost zhlédnout vystoupení těch nejzajímavějších projektů současné hudební scény z oblasti jazzu, world music i stylových fúzí.

Odborné poroty ze čtyř zemí vybraly žánrově různorodé zástupce jednotlivých států. Z České republiky zvolila porota tzv. Sedmi statečných výraznou zpěvačku a houslistku Jitku Šuranskou v čele vlastního tria, duo stojící pouze na ženském hlasu Ridiny Ahmedové a akustickém kontrabasu Petra Tichého HLASkontraBAS a trio čerstvého držitele ocenění Anděl v kategorii Jazz & Blues Davida Dorůžky.

Ze Slovenska zavítají do Ostravy tři uskupení originálně pracující nejen s lidovou hudbou -Balkansambel, Ľudové Mladistvá a Katarína Máliková & Ansámbel. Polsko prezentuje radikální etno Banda Nella Nebbia, směs jazzu a balad s modernizovanou příchutí slezského folklóru Chwila Nieuwagi i z hudby starých Beskyd vycházející Sklad Niearchaiczny. Maďarsko pak představí pestrou paletu přístupu k tradiční hudbě prostřednictvím Csángálló, Enyedi Ágnes a Enikő Szabó s orchestrem.

Letos poprvé měli muzikanti z České republiky možnost bojovat o účast na showcase prostřednictvím tzv. open callu. Z více jak 130 přihlášených projektů byla vybrána česko-švédsko-finská formace 13th Dimension pod vedením české flétnistky a basklarinetistky Žofie Kašparové, věnující se soudobé i tradiční hudbě Blízkého východu a dalších arabských tradic ve vlastních aranžích, přidávají vlivy severského jazzu a švédské lidové hudby. Mezinárodní složení má také druhý vybraný projekt Invisible World kontrabasisty Tomáše Lišky mísící prvky jazzu, komorní hudby a world music z jihomořských a jihovýchodních oblastí našeho kontinentu.

Vystupující budou mít šanci získat Cenu odborníků či Cenu publika Czech Music Crossroads, o které rozhodne hlasování přímo na místě. Kromě koncertních vystoupení nabídne Czech Music Crossroads 2017 workshopy pod vedením mezinárodních hudebních profesionálů, tzv. speed-dating, tedy osobní setkání s mentory i dvoudenní konferenci. Vítáni jsou hudebníci, manažeři i hudební nadšenci napříč hudebními žánry.

Čtvrtý ročník Czech proběhne již tradičně v unikátním industriálním areálu Dolních Vítkovic, na místě bude zajištěno tlumočení, k dispozici je také ubytování za příznivé ceny. Vzhledem k omezené kapacitě doporučujeme včasnou rezervaci za zvýhodněnou cenu. Registrace na Czech Music Crossroads pro odborníky, hudebníky i veřejnost je již spuštěna na webu www.crossroadsmusic.cz.

Showcase Czech Music Crossroads pokračuje ve svém úsilí prezentovat kvalitní a přesahovou hudbu ze střední Evropy a znovu představí to nejlepší z world music, folku, jazzu a nové akustické hudby z oblasti centrální Evropy.Akce se zúčastní řada zahraničních osobností a odborníků, zastupujících prestižní festivaly, významná média a booking agentury. Chybět nebudou ani domácí organizátoři, publicisté a zástupci médií.

Role organizátora se opět ujal festival Colours of Ostrava s finanční podporou Ministerstva kultury, Statutárního města Ostravy a ve spolupráci s Moravskoslezským krajem.

 

Přidejte si nás na Facebooku

MAXParáda - ZLATÁ MAXPARÁDA

1 44 v klidu

2 BASTARD

3 Rapper Weve

4 E.R.A

5 Vesper

6 Grog

7 Sounds of Occupation

8 Morpheus

9 Artery

10 ROckMAN S

11 minus123minut

12 Under the skin

13 diTa