Mezinárodní festival ,,Touch the music“ a vystoupení 4Tetu v Českých Budějovicích

Mezinárodní festival ,,Touch the music“ a vystoupení 4Tetu v Českých Budějovicích

04.08.2015 - 14:13

Reportáže

Autor: Grigorij Gizzy Orljanski

Cílem tohoto netradičního festivalu je poukázat na to, že hudbu lze tvořit nejen klasickými hudebními nástroji, ale i nástroji zcela netradičními. Tento festival není zaměřen pouze na samotná vystoupení a prezentace zvuků skrz nejrůznější nástroje, ale i aktivní zapojení účastníků prostřednictvím workshopů.

Vrcholem prvního dne bylo vystoupení populární vokální skupiny 4Tet, která vzniklo v roce 2002. Skupina vystupuje převážně za doprovodů svých hlasů tzv. ,,a capella“. 4Tet vznikl díky tomu, že v roce 2002 Jiří Korn pro své koncerty připravoval tanečně excentrické uskupení TEP Jiřího Korna. V rámci tohoto projektu prvně vznikající 4Tet předvedl výtečnou cover How deep is your love od australské formace Bee Gees.

Pilířem této sestavy je výtečný zpěvák ,tanečník, filmový a muzikálový herec Jiří Korn. Tento zpěvák započal svou hudební kariéru v rockových kapelách Rebels a proslulém Olympicu, kde působil i jako baskytarista a na několika deskách i pár písní nazpíval. Vzhledem k tomu, že Jiří Korn směřoval spíše k popové hudbě, tak počátkem 70. let Olympic opustil a započal svou úspěšnou sólovou kariéru. Dalším členem 4Tetu jsou muzikálový zpěvák, producent, skladatel, autor filmové hudby Jiří Škorpík. Dále David Uličník, který zazářil jako muzikálový herec a zpěvák a mnohokrát byl na divadelní Cenu Thálie, i v zahraničí účinkoval v muzikálových inscenacích skladatele Leonarda Bernsteina. V Čechách se proslavil například v muzikálech Bídníci a Miss Saigon. Čtvrtým neméně důležitým členem je Dušan Kollár, který účinkoval v muzikálech Vlasy, Hamlet, Krysař, Tři mušketýři. Je sólistou orchestru Karla Vlacha a spolupracoval jako host na albech Karla Gotta, Petra Spáleného, Janka Ledeckého, Hany Zagorové a dalších populárních umělců.

Tato silná sestava tvoří 4Tet. Prvně jsem tuto čtveřici měl možnost slyšet v Českých Budějovicích, kde se již kolem osmé hodiny večerní shromáždilo početné publikum. Nejprve proběhl i za pomocí led obrazovek představení jednotlivých členů a mezi tím již 4Tet předvedl svou vokální show.

Vystoupení trvalo přibližně hodinu a půl a mezi největší skladby tohoto večera lze bezpochyby zařadit Lion sleeps tonight, Ticket to ride od Beatles s českým názvem Jdeme na raut, mezi největší vrchol večera patřilo dle mého názoru bezpochyby Bolero, která v roce 1928 složil francouzský skladatel Maurizio Ravel.

Čtveřice Korn, Škorpík, Uličník, Kollár se neprezentovali jako výteční zpěváci,ale i mistři převleků a dialogů. Určitě to byl velký zážitek zažít 4tet živě. V dalších dnech festival pokračuje opět pestrým programem, který je v rámci odpoledního programu zaměřen i na děti. Více informací o festivalu naleznete na webových stránkách www.touchthemusic.cz

Grigorij Gizzy Orljanski

Foto zdroj 4tet

Server Error

Server Error

We're sorry! The server encountered an internal error and was unable to complete your request. Please try again later.

error 500