Zamilovaná do blues! Tonya Graves - Back to blues

Zamilovaná do blues! Tonya Graves - Back to blues

26.09.2015 - 14:58

Recenze

Novým albem Back To Blues se zpěvačka Tonya Graves vrací k hudebním kořenům. K nerezavějícím písničkovým láskám. Osobitým způsobem nazpívala proslulé songy, jež propojily stylovostí blues. Vzniklo tak speciální album, jímž se Tonya rozhodla vzdát poctu tomuto specifickému hudebnímu žánru, který dal přímý základ jazzu, ragtimu, rock and rollu, rocku, ale i country. Písně pro Back To Blues vybírala nejen podle toho, co pro ni osobně znamenají, ale i podle svých zvláštních vzpomínek, které jí pomáhaly vtisknout do jednotlivých melodií vlastní tvář. Back to Blues vzniklo v produkci Lukáše Martinka a mimo doprovodné kapely Tonyi se na něm podílelo hned několik atraktivních hostů, včetně věhlasného pianisty Ondřeje Pivce, či jednoho z nejlepších domácích instrumentalistů Josefa Štěpánka.

Tonya Graves u příležitosti vydání svého druhého sólového alba zavzpomínala na první setkání s blues i s Prahou, kde žije již dvacet let: „V létě 1991 jsem byla na koncertě kapely Grateful Dead ve městě Buffalo ve státě New York. Během mé návštěvy jsem v jednom z místních obchodů s deskami náhodou slyšela Muddy Waterse. Právě tehdy jsem se zamilovala do blues. Každý, kdo mě zná, určitě milionkrát slyšel tu historku, jak jsem si hned svůj první den v Praze, vlastně první den v Evropě, zazpívala v jazzovém klubu s legendárním českým bluesmanem Lubošem Andrštem. Již tenkrát vzklíčila moje touha jednou nahrát album s písněmi ve stylu blues.“

Mezi autory a původními interprety písní, jenž si Tonya Graves vybrala na album Back To Blues, nechybí Muddy Waters přezdívaný jako otec Chicago blues, ale také rhythm and bluesová královna Big Mama Thornton, jazzová diva Etta James i jeden z nejvlivnějších kytaristů v historii rockové hudby Jimi Hendrix, též Jimmy Reed, který byl jako jeden z prvních uveden do Blues Hall of Fame. Pro někoho možná překvapivě si Tonya vybrala i úspěšnou písničku countryové superstar Dolly Parton a nemohla ve svém výběru opomenout ani píseň z repertoáru geniálního Ray Charlese.

Tonya Graves přiznává, že jedním z impulsů pro nahrání alba bylo také letošní úmrtí jednoho z nejlepších a nejuznávanějších bluesových umělců všech dob B. B. Kinga. Tonya k volbě svých srdcových es poznamenala: „Během dvaceti let v Praze jsem měla příležitost vystoupit s některými z nejlepších hudebníků v České republice, ať už ve sféře blues, jazzu, funku, soulu, r-n-b, house, elektroniky či rocku. Má láska k hudbě nezná hranice žánrů, avšak blues trvale zaujímá a bude zaujímat v mém srdci zvláštní místo. Po smrti B. B. Kinga letos v květnu jsem si uvědomila, jak moc se mi po blues stýská. Právě proto jsem se rozhodla vrátit se ke svým kořenům, zpátky k blues.“

Back To Blues – je druhé sólové studiové album v Praze žijící Američanky Tonyi Graves. S novinkou přichází po čtyřech letech, kdy vydala v produkci Hynka Tomana ze Support Lesbiens velmi příznivě přijatý sólový debut I'm The Only Me. Nové album vydá Supraphon 16. října 2015 a jako první vlaštovku vypouští do světa skladbu Hound Dog původně od Big Mama Thornton, kterou proslavil již na konci padesátých let Elvis Presley.

POSLECH PÍSNĚ: ZDE

Track list

TONYA GRAVES: Back To Blues

1. Thrill Is Gone (Roy Hawkins and Rick Darnell)

2. Hound Dog (Jerry Leiber and Mike Stoller)

3. May This Be Love (Jimi Hendrix)

4. Something’s got A Hold on Me (Etta James, Leroy Kirkland and Pearl Woods)

5. If You Love Me Baby (Charles Singleton and Waldenese Hall)

6. Don’t Let the Sun Catch You Cryin’ (Joe Greene)

7. Blues in the Night (Harold Arlen and Johnny Mercer)

8. I Just Wanna Make Love to You (Willie Dixon)

9. Jolene (Dolly Parton)

10. Meaning of the Blues (Bobby Troup and Leah Worth)

Zdroj: Supraphon, Foto: Petr Kurečka

Fotogalerie