Již posedmnácté bude republikou křižovat ojedinělý putovní koncert - festival Slet bubeníků. Letos s poditulem „Sto let Slet"

Již posedmnácté bude republikou křižovat ojedinělý putovní koncert - festival Slet bubeníků. Letos s poditulem „Sto let Slet"

09.10.2018 - 12:51

Zprávy

Jen jednou do roka se sejde parta hudebníků všech žánrů, aby nadchla publikum každého věku a vyznání. Kromě bicích, bubnů, perkusí, hlasů a zvuků se letos do sestavy dostal znovu i neobvyklý hudební bicí nástroj: cimbál.

Rytmy bez hranic na tisíc způsobů. Ze Sletu bubeníků je vítaná unikátní událost, která v současné době a podobě nemá ve světě konkurenci (recenze časopisu Report)

V České republice stejně jako v Evropě existuje řada festivalů různého žánrového zaměření. Slet bubeníků se v celoevropském kontextu natolik vymyká konvenčním festivalům, že nemá obdoby. To ostatně potvrzují jak návštěvníci našeho festivalu, tak odborná veřejnost, a především samotní zúčastnění hudebníci. Svým pojetím, dramaturgií, a především koncepcí si získal Slet bubeníků, nenahraditelné místo na hudební mapě Evropy.

Každý rok jiná sestava, každý rok vytvoření nových kompozic. To je každoročně hlavní myšlenka Sletu bubeníků. Jen jeden umělec se opakuje každoročně, a to Pavel Fajt, který patří k zakladatelům přehlídky Slet bubeníků, a který je uměleckým vedoucím a garantem projektu. Fajt je známý svým přesahem a hudebním nadhledem, není ukotven v žádném hudebním žánru. Ke spolupráci zve své bubenické kolegy z tuzemska, výběr je vždy takový, že zahrnuje vícero hudebních žánrů a uměleckých směrů, a tak na podiu umožňuje setkání, která by se jinak neodbyla. Vedle sebe stojí a spolupracují reprezentanti zcela odlišných hudebních žánrů, jako například alternativa, rock, ethno, world music, ambientní hudba, klasická hudba. Vůdčí umělecká osobnost Pavla Fajta svojí hudební vizí stmelí hudební vnímání ostatních hudebníků v jeden kompoziční celek.

Produkčně je Slet bubeníků zajištěn tak, že všichni zúčastnění mají zajištěn tvůrčí pobyt, který trvá deset dní. Během tohoto období vzniká hudební materiál k novému ročníku. Skladby z minula se nikdy neopakují, každý rok vzniká nové dílo, nová hudebně rytmická kompozice. Po deseti dnech workshopu, zkoušení a umělecké přípravy je kompozice předvedena veřejnosti.

Sto let Slet je podtitul letošního ročníku Sletu bubeníků, kterým hudebníci připomenout stoleté výročí republiky a v hudbě se porozhlédnout po rytmickém dědictví národů střední Evropy a zakomponovat do koncertu i hymny střední Evropy.

sestava 2018: 

Pavel Fajt

Miloš Vacík

Pavel Koudelka

Tomáš Reindl

Mikoláš Chadima

Petr Gablas

 

Přehled koncertů

11.10.2018

 

Smržovka

Parkhotel

12.10.2018

 

Dobříš

KD

13.10.2018

 

Děčín

Zámek

14.10.2018

 

Praha

Akropolis

18.10.2018

 

Břeclav

Kino

20.10.2018

 

Uherské Hradiště

Mír

22.10.2018

 

Nový Bor

Divadlo

24.10.2018

 

Litoměřice

Dům kultury

25.10.2018

 

Trutnov

Uffo

01.11.2018

 

Kladno

Kino Sokol

02.11.2018

 

Plzeň

Šeříková

 

Fotogalerie