Kapela Lambda vydává studiové album Vere Modus

Kapela Lambda vydává studiové album Vere Modus

16.01.2022 - 20:58

Zprávy

Stoner post rocková instrumentální kapela Lambda uvádí prvním singlem Terra chystané studiové album Vere Modus. Skladbu doprovází videoklip kameramana Viktora Kabana a baskytaristy a designéra skupiny Václava Ruttkaye zachycující dokumentaristickými makrozáběry flóru Vyšenských kopců u Českého Krumlova. Druhá řadová deska formace vychází 25. února digitálně a na CD. Lambda je také jedním ze tří hudebních projektů vybraných pro reprezentaci České republiky na lednovém mezinárodním showcase festivalu Eurosonic Nordeslaag. 

Skupina ve složení kytaristů Filipa Faschingbauera a Tomáše Zimmermana, baskytaristy Václava Ruttkaye a bubeníka Matěje Kräussla navazuje počinem Vere Modus na debutové koncepční album Heliopolis z roku 2019. Nahrávkou pořízenou, smíchanou a masterovanou v Golden Hives studiu Michala “Amáka” Šťastného se Lambda opět vydává cestou multimediální tvorby vyprávějící příběh beze slov prostřednictvím tématické hudby, designových prvků a uměleckých projekcí. 

„Písně alba vizuálně i hudebně ztvárňují elementy přírody jako jsou voda, kámen, dřevo, rostliny a tak dál. Terra je první z řeckých božstev, podle kterých jsme skladby pojmenovali a šestou v řadě na nahrávce a tvoří tak symbolický předěl mezi skladbami o floře a fauně. Námětem předchozího alba byl zánik civilizace na planetě. S Vere Modus navazujeme na tento příběh obdobím obrody a nového života, jara po kruté zimě bez života. Proto jsme zvolili pro tento i budoucí klipy cestu makrozáběrů přírody, jako by kolem nic jiného ani neexistovalo. Protože v příběhu tomu tak vlastně i je,” říká spoluautor klipu a baskytarista skupiny Václav Ruttkay.

Jihočeská Lambda vznikla v roce 2014. Po dvou živých záznamech a jednom EP vydala skupina debutovou desku Heliopolis (2019) doprovázenou animovaným filmem poskládaným z komiksu z dílny baskytaristova studia ​​Vencoj graphics. O rok později se stala jedním z deseti projektů vybraných v rámci výzvy Soundczech Promo, kterým pak česká hudební proexportní kancelář Soundczech sponzorovala videozáznam živého vystoupení z Lucerna Music Baru. Od svého vzniku odehrála kapela zhruba sto dvacet koncertů ve čtrnácti zemích Evropy spolu se zahraničními žánrovými kolegy z All Them Witches, Belzebong, Stoned Jesus nebo 1000mods.

„S deskou vyjde i další klip. Na jaře vyrazíme na menší klubové turné, během nějž album pokřtíme v Kasárnách Karlín v Praze. Větší turné po západní Evropě a možná i Británii si necháváme na podzim, kdy vyjde Vere Modus i na vinylech. Těšili jsme se, že se ukážeme prezenčně na obřím showcase festivalu Eurosonic Nordeslaag v holandském Groningenu, ale pořadatelé vzhledem k situaci přešli na online formu konání. Místo živého vystoupení tak alespoň poběží online náš live záznam od Soundczechu,” říká kytarista a manažer skupiny Filip Faschingbauer.

Album Vere Modus vychází 25. února na CD a streamovacích platformách. Na jarní měsíce chystá Lambda klubové turné po českých, polských a rakouských klubech.

Fotogalerie