„Ženy B-Side Bandu“ natočily videoklip k písni Polštáře. Je to milá oslava rodinné harmonie

„Ženy B-Side Bandu“ natočily videoklip k písni Polštáře. Je to milá oslava rodinné harmonie

13.03.2024 - 13:57

Zprávy

 

Brněnský B-Side Band završil své snažení a s novým čistě autorským albem Tam a zpět se staví na vlastní nohy. A jak napovídá rychlé předvánoční vyprodání speciální „podpultové“ edice desky i trojice koncertů na domovské scéně Metro Music Baru v Brně, na něž vstupenky vymizely tak rychle, že musela kapela přidat čtvrté vystoupení. Na Mezinárodní den žen navíc big band představí poslední videoklip k písni Polštáře. Ten oproti pětici předchozích vznikl poněkud netradičně. 

Obrazové ztvárnění klipu Polštáře si totiž vzaly na starosti „ženy B-Side Bandu“ a na pomoc si s sebou vzaly svoje děti, které v písni rovněž zpívají. Pořádnou kopu dětí. Samotní muzikanti tak nové video uvidí až ve chvíli oficiální premiéry, která je naplánovaná na pátek 8. března, Mezinárodní den žen.

Přípravu klipu Polštáře a jeho realizaci si vzala na starost režisérka Hana Mikolášková, která je manželkou saxofonisty a aranžéra B-Side Bandu Petra Kovaříka. „Chtěla jsem klipem poděkovat za naše děti / našim dětem, které jsou pro nás i pro jejich táty z B-Side Bandu nevyčerpatelným zdrojem inspirace a hravosti a energie a chuti užívat si život od prvního okamžiku, kdy člověk otevře ráno oči,“ popisuje režisérka. „Jsem moc vděčná, že jsme takovou věc mohli natočit a musím říct, že bez skvělého týmu manželek B-Side Bandu by to nešlo. Už delší dobu vím, že jsou to všechno parádní ženské, které svým mužům fandí a podporují je, a zároveň jsou samy nesmírně kreativní a schopné a hlavně - ve správný okamžik pro správnou věc umí být totálně nadšené a akční. Bez jejich spolupráce by se tenhle klip nikdy nepodařilo natočit. Snad se bude těm našim tátům líbit,“ usmívá se nad klipem, jenž vznikal tak trochu v utajení. 

„Ta kapela by za poslední rok, kdy jsme to album natáčeli, měla dostat titul kapela roku. Strávili jsme sedm měsíců ve studiu a to už bylo na nože. Manželky a naše děti si s námi užily,“ uznává bandleader a producent Josef Buchta, který jako jediný z kapely hravý videoklip plný rodinné harmonie a pospolitosti viděl, i když až ve finální podobě těsně před vydáním. V roli rodičů, kteří se ocitají v centru zájmu narůstajícího počtu „malých krakenů“ (abychom ocitovali jednu pasáž z písně Polštáře) a jednoho rapujícího plyšového psa, se představí Petra Hřebíčková a Jaromír Nosek. Těm se, společně s bandou dětí členů B-Side bandu podařilo vytvořit pohodovou, prosluněnou atmosféru víkendového rána, kdy se nic nemusí a rodiny mohou být doopravdy jen spolu. Svým způsobem je tak videoklip Polštáře tečkou za náročným obdobím.

Samotná skladba vznikla na základě hospodské debaty jejích autorů Petra Rybíze Toman (text) Tomáše Vunderleho Koudelky (hudba): „Přemýšleli jsme, jestli by se dala napsat píseň o vlastních dětech, kde by se dalo na malé ploše stěsnat vše, co pro nás znamenají, čím nás štvou a těší, naplňují a vyprazdňují, zkusit se slalomem vyhnout patosu a podívat se na situaci z trochu odlišného úhlu. Tomáš měl prakticky hotovej skvělej vál s valivou a takovou domácky příjemnou rytmikou, která přímo ponoukala k hraní si s textem na rodinné téma. Tak jsme to zkusili. Jsem si téměř jist, že podle dětí, až to budou poslouchat za pár let, budeme na sto procent mimo. Doma není nikdo prorokem. Ale duch starýho Darwina ví, že jsme se snažili,“ dodává s nadhledem Petr Rybíz Toman.

Album Tam a zpět chválí i hudební publicisté. Podle časopisu Full Moon je album „vkusné, má energii i osobitý zápal,“ Headliner si všímá schpnosti B-Side bandu „vyplnit i instrumentálně chudší pasáže bohatými aranžemi“. Ty vypichuje i Jan Hocek z jazzport.cz, když chválí „spojení popu, který nemá nic společného s tím normalizačním, a velkokapelového jazzu, jenž nezní přízemně, ustrašeně jako ten z televizních pořadů sedmdesátých a osmdesátých let,“ a chválí také texty, jejich přirozenost a schopnost vyhnout se „infantilnímu rýmování“. Totéž v zásadě tvrdí i iReport, když píše, že „texty plné klišé a předvídatelných rýmů byste v písních hledali marně. Zdá se, že se autorům psaly s lehkostí, někdy jsou humornější, jindy poetičtější.“ Musicserver.cz pak ve své recenzi zdůrazňuje hravost nahrávky a chválí fakt, že se deska „žánrově se nedrží obvyklých postupů a snaha znít moderně je fajn, včetně občasných explicitnějších slovních hříček, které umí překvapit.“

I přes skvělé ohlasy muzikanti neusínají na vavřínech a čeká je spousta koncertů. Turné odstartuje už 17. března na Jarním hudebním festivalu v Dolních Bojanovicích a pokračuje koncertem v Ostravě (11. dubna) a čtveřicí koncertů v brněnském Metro Music Baru 16., 17., 18. a 19. dubna – první tři termíny už jsou beznadějně vyprodané, čtvrtý k vyprodání rychle spěje. Pak se přesunou do Litomyšle (31.5.), v červnu na Slovensko.Tím ale jízda B-Side bandu rozhodně nekončí. A ta města, která kapela nestihne navštívit na jaře, objede v rámci podzimní části šňůry, přičemž jsou v plánu zastávky mj. v Praze nebo Olomouci.

TURNÉ24:

17.3. Dolní Bojanovice – Jarní hudební festival

11.4. Ostrava – Barrák

16.4. Brno – Metro Music Bar

17.4. Brno – Metro Music Bar

18.4. Brno – Metro Music Bar

19.4. Brno – Metro Music Bar

31.5. Litomyšl – Smetanův dům

1.6. Ružomberok – Ružomberský jarmok

14.6. Pacov – Open Air Festival

21.9. Boskovice

18.10. Olomouc – Bounty Rock Café

20.10. Hořice – JazzNights

5.11. Česká Lípa

9.11. Hranice na Moravě – Stará Střelnice

22.11. Praha – Kasárna Karlín