ČESKOSLOVENSKÝ BEAT-FESTIVAL - SOUTĚŽ- MONNA

ČESKOSLOVENSKÝ BEAT-FESTIVAL - SOUTĚŽ- MONNA

14.08.2018 - 11:28

Rozhovory

Autor: Ivan Rössler

Československý beat-festival byl loni s velkým úspěchem po padesáti letech obnoven. Letos se uskuteční znovu 16. a 17. prosince v pražské Lucerně. Ten první koncert uvede Legendy československé beatové hudby a zahraje si na něm i vítěz soutěže Rock pro tento rok, která se koná jako součást tohoto festivalu. Finále soutěže se uskuteční 3. listopadu v brněnském Sono centru. Porota už vybrala sedm finalistů (toho osmého bude vybírat veřejnost formou SMS hlasování). A my vám jednotlivé finalisty postupně představíme. Tím dalším je skupina   

MONNA

Odpovídá Radek Pilc, kytara, klávesy, "skladatel/kapelník"

Co považujete za největší dosavadní úspěch?

 Z mého pohledu se nám za poslední rok podařily tři úspěchy. První je dokončení naší debutové desky "Watch The New World Tonight", se kterou jsme si dost vyhráli, na výsledku nám hodně záleželo. Na základě této nahrávky přišla vítězství v několika soutěžích, a to zejména v "REC.Stage", díky které si letos můžeme zahrát na top festivalech jako např. Rock For People nebo Colours Of Ostrava. A do třetice přivítání našeho nového člena - baskytaristy Martina "Maťa" Ivana (Michal Pavlíček, BSP), kterého naše hudba oslovila. Z toho jsme opravdu neskutečně nadšeni, je to obrovská výzva do budoucna a těšíme se na ni!

Hráli jste s různými kapelami. Která spolupráce byla pro vás nejzajímavější?

Každá spolupráce je něčím zajímavá, inspirující, ale zatím jsme se s žádnou kapelou nepouštěli "do žádných větších akcí". Rozhodně se tomu ale nebráníme, musí to být spontánní záležitost...

Koho považujete za svůj vzor ve světě či doma?

Já osobně jednoznačně kapelu Paramore! Nápaditá, melodická, dynamická, bravurně zaranžovaná, prostě dokonalá rocková muzika. Inspirují mě ale i jiné styly, hluboce zbožňuji hudbu dvou hudebních velikánů - Prince a Michaela Jacksona. Beru to čistě po muzikantské stránce - to, jak špičkovou a nadčasovou muziku vytvořili, s jakými muzikanty spolupracovali, jak dokázali prolínat různé hudební styly... geniální... Z českých kapel mám také jasno, za mě Priessnitz, Tata Bojs, J.A.R. nebo Lucie (v 90.letech). Co se týče zbytku kapely, jedná se zejména o Rock, Metal a Jazz (za naši zpěvačku Danču musím zmínit Lenku Dusilovou nebo partičku Nothing But Thieves), ale i Soul nebo Pop. V hudbě se mezi sebou navzájem obohacujeme.

Jaké máte plány, co byste chtěli dokázat?

Plán je velice stručný a jasný - co nejvíce hrát, představit naši hudbu lidem, dostat se na zajímavé akce... A samozřejmě také tvořit nové skladby i klipy, chtěli bychom např. určitě dokázat udělat ještě lepší desku, než je ta první, což bude oříšek.

Co se vám na rockové hudbě nejvíc líbí? Pop by vás nebavil?

Tohle je velice zajímavá otázka. Je totiž spousta věcí, které se mi (myslím, že i kapele) líbí na rocku, ale i na popu. Rock je pro mě energie, oheň, vítr. Pop je zase cit, klid, bohatší harmonie a barvy aj. Tyto styly se ale hlavně dají prolínat. V obou případech se však musí jednat o kvalitu. Krásný příklad je např. již zmíněný M. Jackson, nazývaný "Král Popu", se kterým spolupracovalo dokonce několik (!) ROCKOVÝCH kytarových hvězd - Eddie Van Halen, Slash, Orianthi... Takže takovýhle "pop" by mě určitě bavil... :-) Klasický současný pop na českém území, je typologicky "jiný", pro mě nehezký, primitivní, nelíbí se mi (až na pár výjimek), bohužel. Rocková hudba u nás ale ano - Pražský Výběr, David Koller/Lucie a další, to je skvělá muzika. Myslím, že naší kapele právě vyhovuje směr Rock, do kterého vkládáme prvky různých stylů, které máme rádi (jazz-zejména akust. koncerty, soul, reggae, funk i pop). Takhle jsme spokojení.

Ivan Rössler